Amennyiben érdekes, izgalmas kérdése van, kérem küldje el a vadasz.ivan@adko.hu címre és szívesen válaszolok rá.

Mérlegzárást követően kifogásolt számla
A tényállás szerint egy magyar cég 2018. évben szerelési munkát végzett Ausztriában. Az osztrák megrendelő a 2018. adóévben befogadta a magyar cég számláját, de azt a mai napig nem egyenlítette ki. A magyar cég a könyveit 2019. március 31. napjával lezárta. A mérleg 2019. áprilisában elkészült és jóváhagyásra került.
Ezt követően az osztrák megrendelő kérte a számla sztornírozását azzal, hogy egy későbbi időpontban vállalja a számla befogadását.
Kérdés: A megrendelő szóban előterjesztett kérése mennyiben érinti a 2018. évi beszámoló adatait, illetve az adókötelezettségeket?
Adószakértői válasz
A tényállásból nem állapítható meg, hogy milyen jellegű szerelési munkáról van szó, de az biztos, hogy az Áfa törvény 37. § (1) bek., vagy 39. § alapján a teljesítési hely Ausztria, tehát a tevékenység kívül esik a magyar Áfa törvény hatályán. Tehát az áfa kérdése fel sem merül.
A könyvviteli zárlat, illetve a mérleg készítésekor a magyar cég még nem értesült az osztrák megrendelő kéréséről, tehát ez a kérés nem érinti a 2018. üzleti évre vonatkozó beszámolót.
Célszerű, ha a magyar cég és az osztrák megrendelő mielőbb írásban megállapodik, hogy ilyen eljárást követnek.
Ha az osztrák megrendelő kellő alappal kéri a számla sztornírozását, abban az esetben az érvénytelenítő számla kelte a megállapodás dátumával azonos.
Természetesen a megállapodásban kellően indokolni kell a számla érvénytelenítését például: a megrendelő egy konkrét hiányosságot talált, amelyet csak későn vett észre.
Önellenőrzésre, illetve 3 oszlopos mérleg készítésére akkor kerül sor, ha jelentős hibáról van szó, vagyis a mérlegfőösszeg 2%-át, illetve az 1 millió Ft-ot meghaladja.