Amennyiben érdekes, izgalmas kérdése van, kérem küldje el a vadasz.ivan@adko.hu címre és szívesen válaszolok rá.

A megrendelt árukészlet védelme
Az értékesítési folyamatot az alábbi ábra szemlélteti:
A második magyar vevő az első magyar vevőtől szerez be hosszabb időszakon keresztül élelmiszerterméket. Az első magyar vevő a megrendelést csak akkor fogadja be, ha előre megkapja a megrendelés ellenértékét, tehát előlegként meg kell fizetni a teljes vételárat.
Az előlegfizetés miatt szükséges egy olyan szerződéses konstrukció kialakítása, amely biztosítja, hogy az első magyar vevőtől harmadik személyek (pl. EKAER ellenőrzés során az adóhatóság) ne foglalhassák le a második magyar vevő megrendelésének tárgyát képező termékeket.
Az alábbi ábrában bemutatom a célnak megfelelő szerződéses konstrukciót:
A Polgári Törvénykönyvben szabályozott bizományi szerződés megfelel az előbbi célnak, ugyanis a Ptk. 6:282. § (3) bek b) pontja előírja, hogy a bizományos hitelezői nem támaszthatnak igényt vételi bizomány esetén a bizományos által megvett dolgokra.
A Ptk. értelmezésében pl. az adóhatóság is hitelezőnek minősül, ha adótartozás jogcímén le akarja foglalni a bizományos által beszerzett terméket. Mellékelem a törvény vonatkozó szövegét.
A konstrukció működéséhez szükséges:
- vételi-bizományi keretszerződés megkötése,
- minden egyes megrendelés alkalmával egyedi vételi-bizományi szerződést kell kötni (az előre elkészített formanyomtatványba kell beleírni a megrendelés konkrét adatait),
- a számlákon, átutalásokon a „vételi bizomány” kifejezést fel kell tüntetni.
2013. évi V. törvény
a Polgári Törvénykönyvről
A bizományi szerződés
6:281. § [Bizományi szerződés]
(1) Bizományi szerződés alapján a bizományos a megbízó javára a saját nevében ingó dologra adásvételi szerződés kötésére, a megbízó a díj megfizetésére köteles.
(2) E fejezet rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell az olyan bizományi szerződésre, amely alapján a bizományos más szerződés kötésére vállal kötelezettséget.
(3) Semmis a bizományi szerződés, ha annak alapján a bizományos ingatlan tulajdonjogának a megszerzésére köteles.
6:282. § [A bizományos jogállása]
(1) A bizományi szerződés alapján kötött adásvételi szerződés a bizományossal szerződő féllel szemben a bizományost jogosítja és kötelezi.
(2) A bizományos akkor áll helyt mindazoknak a kötelezettségeknek a teljesítéséért, amelyek a vele szerződő felet a szerződés folytán terhelik, ha ezt kifejezetten elvállalta.
(3) A bizományos hitelezői nem támaszthatnak igényt
a) a bizományossal szerződő féllel szemben fennálló és a megbízót illető követelésekre;
b) vételi bizomány esetén a bizományos által megvett dolgokra;
c) a bizományoshoz befolyt és elkülönítve tartott vagy kezelt olyan pénzösszegekre, amelyekről megállapítható, hogy a megbízót illetik.
6:283. § [Tulajdonszerzés]
(1) Vételi bizomány esetén a bizományos a szerződés teljesítése során megszerzett ingó dolog tulajdonjogát az elszámolás során ruházza át a megbízóra.
(2) Eladási bizomány esetén a bizományos jogosult a megbízó tulajdonjogában álló ingó dolog tulajdonjogának az átruházására.
6:284. § [Bizományi díj]
A bizományosnak díj akkor jár, ha az adásvételi szerződést megkötötték, vagy ha a szerződés megkötésére a megbízó érdekkörében felmerült okból nem került sor.
6:285. § [Belépési jog]
(1) A bizományos az adásvételi szerződést a megbízóval maga is megkötheti, ha a dolog forgalmi értéke nyilvános információ alapján egyértelműen megállapítható.
(2) A bizományos belépése esetén is köteles a szerződést a megbízóra legkedvezőbb feltételek mellett megkötni.
(3) A bizományos az elszámolás keretében köteles a megbízót tájékoztatni, ha az adásvételi szerződést a megbízóval maga kötötte meg.
(4) A bizományos díjigényét nem érinti, ha a szerződést a megbízóval maga köti meg. Egyebekben a bizományos belépése esetén a megbízó és a bizományos jogviszonyára az adásvételi szerződés szabályait kell alkalmazni.
6:286. § [Eltérés a bizományi szerződés feltételeitől]
(1) Ha a bizományos a megbízóra kedvezőbb feltételek mellett köti meg az adásvételi szerződést, mint amilyeneket a bizományi szerződésben megállapítottak, az ebből eredő előny a megbízót illeti.
(2) Ha a bizományos a bizományi szerződésben megállapított áron alul ad el, köteles a megbízónak az árkülönbözetet megtéríteni, kivéve, ha bizonyítja, hogy az adásvételi szerződést a megállapított áron megkötni nem lehetett, az eladással a megbízót kártól óvta meg, és a megbízót idejében értesíteni nem tudta.
(3) Ha a bizományos a bizományi szerződésben kikötött feltételektől lényegesen eltér, köteles az eltérésről a megbízót értesíteni. A megbízó az értesítést követően késedelem nélkül jogosult az adásvételi szerződést visszautasítani, kivéve, ha a bizományos a szerződésben meghatározott árnál drágábban vásárolt, de az értékkülönbözetet megtéríti.
6:287. § [A megbízás szabályainak alkalmazása]
E fejezet eltérő rendelkezésének hiányában a bizományi szerződésre a megbízási szerződés szabályait kell megfelelően alkalmazni.